Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że Podręczniki szkolne do kupienia mają zdecydowanie więcej funkcji, niż mogłoby się wydawać. Warto wiedzieć, że z książek korzystają nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele.

Jakie są najważniejsze funkcje podręczników szkolnych?

Należy mieć świadomość, że książki będą pomagały uczniom w procesie uczenia się tylko wtedy, gdy będą spełniały pewne funkcje. Doskonałym przykładem może być funkcja informacyjna. W najprostszym możliwym ujęciu jej zadaniem jest podanie gotowej wiedzy poprzez tekst. Bardzo istotą rolę odgrywają także wykresy, ramki, diagramy. Przedstawiają bowiem najbardziej istotne kwestie. Nie można oczywiście pod żadnym pozorem pominąć ważnego aspektu samokształcenia. Jego rola to zachęcenia dzieci do poszerzenia swojej wiedzy. Doskonałymi przykładami mogą być odnośniki do różnego rodzaju stron internetowych. Ponadto odpowiednie podręczniki mają zarówno zadania, jak i ćwiczenia prawidłowo dostosowane do uczniów. Pomagają one sprawdzić w praktyczny sposób swoje umiejętności. Oczywiście koniecznie muszą pobudzać do samodzielnego rozwiązywania problemów. Oczywiście książki przeznaczone do szkoły powinny zachęcić do zajrzenia do ich środka. Nikogo nie powinien dziwić wspomniany fakt, ponieważ uczniowie i nauczyciele będą bazować na nich przez cały rok. Podręczniki muszą także skłaniać do samodzielnego myślenia. 

Czy podręczniki są przeznaczone tylko dla uczniów?

Należy mieć świadomość, że w uczeniu najmłodszych mogą być niezwykle pomocne książki, które są dedykowane nauczycielom. Godny uwagi jest fakt, że obecnie są one dostosowane praktycznie do wszystkich przedmiotów. Ponadto cieszą się one ogromnym zainteresowaniem, gdyż zawierają ciekawe dyktanda, quizy czy zagadki. Pomagają one w przeprowadzaniu i urozmaicaniu lekcji. Nie można oczywiście zapomnieć, że stanowią świetne uzupełnienie podręczników szkolnych. Są niezwykle pomocne w urozmaicaniu zajęć. Nauczyciele mogą mieć w ten sposób całkowitą pewność, że zyskają uwagę najmłodszych. 

Podręczniki szkolne Tags: